2022. szeptember 22., csütörtök

Fejér megye növényvilága - kép- és adatgyűjtés

 Kedves botanikusok, természetjárók, természetfotósok!

A "VÖLGY-HÍD" Természetvédelmi Alapítvány tervbe vette egy Fejér megye növényvilágát bemutató könyv megjelentetését. A valamikor a 2020-as években napvilágot látó kötet összeállításában bárki részt vehet az alábbi módokon:

1. Várjuk Fejér megye mai határain belülről mindazokat a növénytani adatokat, amelyek őshonos edényes növényekre (harasztok, nyitvatermők, zárvatermők) vonatkoznak. Az adatsorokat excel táblázatban kérjük elküldeni a lent megadott címre. Kötelező elemek: a faj magyar neve, tudományos neve, településhatár, Google Maps koordináta, illetve az állomány hozzávetőleges mérete (akár betűvel: "néhány tő", "sok").

2. Várjuk a Fejér megye mai határain belül készített olyan digitális fényképeket, amelyeken bármilyen őshonos edényes növényfaj (vagy több faj) jól felismerhető. Tájképek is lehetnek, amennyiben megfelelnek a fenti kritériumnak. Nagy mennyiségű fotó esetén internetes óriásfájlküldő rendszer használata (pl. wetransfer) javasolt. A fájlnevekben szerepeljen a fotós neve, a faj neve és a településhatár. Példa: Minta_Malvin_lápi_nyúlfarkfű_Csákvár.jpg

Az első két ponthoz tartozó elérhetőség:

jarosi.kovacs@gmail.com

3. Örömmel fogadunk analóg (dia vagy papírkép) fényképeket is, ezeket digitalizálás után eredeti állapotban juttatjuk vissza a szerzőknek. A postacím:

"VÖLGY-HÍD" Természetvédelmi Alapítvány 8092 Pátka hrsz. 2606/3.

A felhívás hosszú időtartamú, tehát bárki nyugodtan tervbe vehet az elkövetkező években felméréseket, fotózásokat.

További kérdéseket a megadott e-mail címre vagy a 30-598-6002 telefonszámra várok.

Kovács Gergely Károly


2 megjegyzés:

  1. Kedves Kovács Gergely Károly!

    Örömmel látom az ambíciózus terveket! Hiszek benne, hogy az eddig Magyarországon ebből a szempontból elhanyagolt természetszerető laikus közösség is jelentős tudományos hozzájárulásra képes. Hadd éljek egy javaslattal: indítsatok erre egy iNaturalist projektet! Ennek több előnye is lenne: (1) az adatok internetes oldalról lekérdezhetően gyűlnének, ami könnyebb kommunikációt, az adatvesztés elleni védettséget és szabályozható nyilvánosságot jelentene; (2) az adatfeltöltés fotókhoz kötött, így lehetőséget ad a validációra, és ismeretlen növény fotójára határozás kérhető; (3) az adatok más projekteket is erősíthetnének. Példaképpen megmutatom az általam indított özönnövényes adatgyűjtést: http://lengyel-attila.blogspot.com/2022/07/adatgyujto-projekt-hazai-idegenhonos.html
    Sok sikert kívánok!

    Lengyel Attila

    VálaszTörlés
    Válaszok
    1. Kedves Lengyel Attila!
      Köszönöm az ötleteket és a témával kapcsolatos hozzáállást. Hadd kérjek egy privát jelentkezést a jarosi.kovacs@gmail.com oldalra, hogy beszélgetésünket ott folytassuk.
      Üdv:
      Kovács Gergely Károly

      Törlés