2023. június 3., szombat

Formálódó szemlélet (Lovasberény, Kőszárhegy, Kisláng)

2023 májusában volt két egymást követő hétvége, amikor különböző szemléletformáló akciókban vettünk részt.

Túra a lovasberényi Kazal-hegyre (2023. május 20.)

A semmilyen törvényes védelemben nem részesülő, nagyon különleges löszgerincről már volt szó idén. A Lovasberényben élő természetvédők, Fiala Zsuzsanna és Szalai Gábor (nem titkoltan a tavaly októberi vértesi találkozó hatására, abból feltöltekezve) 2023-ban programok sorozatát szervezték meg a helyieknek, hogy be- (avagy vissza-) csempésszék a mindennapokba a Természetet. A gyűrűzési bemutató, odúellenőrzés, éjjeli hangok fülelése sorába illeszkedett ez a kirándulás is.

Úton a Kazal-hegy felé, Fiala Zsuzsa (háttal) mesél a résztvevőknek (Fotó: Sajtos Klára)

18 fő indult neki a kellemes sétatávnak a berényi iskolától a Kazal-hegyre és vissza. Megcsodáltuk a különféle élőhelyeket a régi házakkal tarkított utcától a Rovákja medrén és a füzesen át a meredek löszfalig és a gyönyörű, virágokkal tarkított gyepig. 

Sikeres csúcstámadást követően (Fotó: Sajtos Klára)


Madarászat a hegy tövében (Fotó: Sajtos Klára)

A hegygerincen színpompás növények voltak, odalent pedig szép madarak. Szalai Gábor (a képen balról a harmadik) állította be teleszkóppal az érdeklődőknek a gyurgyalagot és a vörös vércsét. Az egyik legfontosabb célunkat maradéktalanul teljesítettük: a résztvevőkben nem maradt kétség, hogy a Kazal-hegy egy egyedülálló, pótolhatatlan érték, amely mielőbbi helyi védelmet igényel!

Túra a Szár-hegyre (2023. május 27.)

Kőszárhegy Székesfehérvártól nyugatra a 7-es főút mellett található, működési körzetünkből egy picit kiesik. A tavasz folyamán született egy vércsevédelmi írás a szomszédos Polgárdi helyi lapjában, ami a kőszárhegyi lelkes természetvédőket elvezette az alapítványhoz. 
A falu fölött magasodó Szár-hegy a település izgalmas természeti kincse, de sajnos egyben ásványkincs is, hiszen bánya is működik itt. A természetbarátok a sok hazai rossz példa alapján nagyon féltik a hegyet, pedig helyi védelem is biztosítja a legértékesebb részek hosszú távú megmaradását. Tavasszal külön rendezvényt szerveztek, ahol a bányatulajdonostól is érdeklődtek a természeti értékek megóvásáról (beszámoló ITT olvasható).
A mi együttműködésünk egy túra volt, melyre sikerült beszervezni a Duna-Ipoly NPI részéről Staudinger Istvánt is. Ő a területileg illetékes természetvédelmi őr, a helyszín kiváló ismerője, így naprakész információkat kaphattak az érdeklődők a bányával kapcsolatos kérdésekre is.
Túra eleji csoportkép (Forrás: Facebook)

Az érdeklődők pedig szép számmal voltak. Életem első túravezetése volt, ahol az adott település polgármestere is jelen volt, rajta kívül pedig nagyon sok gyermekes család.
Sok-sok érdeklődő tekintet (Forrás: Facebook)

Útvonalunk a természetvédelmi terület csodálatos tanösvénye volt. Rengeteg védett virág (ezüstaszott, macskahere, nagyezerjófű, budai imola, pusztai árvalányhaj, apró nőszirom) él itt, miközben olyan nem védett, de csodaszép növény alkot mezőket, mint a koloncos legyezőfű.
A sziklagyep szomszédságában fennmaradt csodálatos tölgyes (Forrás: Facebook)

A túra fantasztikus élménye volt az az öreg tölgyes, ami egy egészséges erdő minden elemével rendelkezik: gazdag cserjeszint, sok holtfa, őshonos fajkészlet, védett lágyszárúak, sok madár.
Túra utáni frissítő (Forrás: Facebook)

A tanösvény tűzrakóhelyénél a résztvevőket étel és ital várta, a túra során a kicsik előre megfestett és elrejtett kavicsokat gyűjthettek. Az egész szervezés nagyszerű volt, kezdve a plakátokkal, az előkészületekkel, a lebonyolítással. Ami pedig a folytatást illeti: ez a közösség szeretné bővíteni a tanösvényt, átfogóbbá tenni az információs táblák anyagát, amely jelenleg alapvetően geológiai. Ebben az ügyben kérték segítségünket, aminek természetesen örömmel teszünk majd eleget.
Köszönjük a meghívást és a szép délelőttöt!

Kislángi kiállítás
Néhány hónapja telefonhívást kaptam a vércsés akció egyik résztvevőjétől (ITT írtam erről a gazdálkodóról). Kisláng pünkösdkor tartja a falunapot, erre szerettek volna egy természetfotó kiállítást kérni tőlünk.
A felkérés váratlan volt, de megtetszett. A megye természetfotósaitól jó sok fotó gyűlt már össze a kiadványokhoz, hogy gond nélkül össze tudtam szedni 45 darabot. Kinagyíttattam, kasíroztam és a kőszárhegyi kirándulás után levittem Kislángra, ahol a művelődési házban kaptak helyet.
Terveink szerint ez lesz az alapítvány vándorkiállítása, amit számos helyre elviszünk majd a jövőben.

Nincsenek megjegyzések:

Megjegyzés küldése