2025. február 23., vasárnap

Közösségi élőhelykezelés a székesfehérvári Aszal-völgy természetvédelmi területen

Székesfehérvártól északra egy méretét és természeti értékeit tekintve is jelentős löszvölgy húzódik. Észak-déli irányú, viszonylag egyenes szakaszát Aszal-völgynek nevezik, a név arra utal, hogy állandó vízfolyás nincs benne, vagyis száraz völgy. Északkelet felől csatlakozik hozzá egy igen széles, meredek völgyoldalú mellékvölgy, melyet a helyiek Rácvölgy néven ismernek. Ez a két völgy még az 1960-as években is 300-400 tehén legelője volt, a hamisítatlanul vidéki városnak számító Székesfehérvárról naponta ekkora tehéncsorda ballagott ki ide. Az időszakból fennmaradt légifotók mutatják, hogy alapos munkát végeztek: 50-60 évvel ezelőtt a két völgyben gyakorlatilag nem voltak fásszárú növények.

Egy igazi csodavilág: az Aszal-völgy májusban

A városi állattartás megszűnését követően a Rácvölgyben akácosokat telepítettek a lejtőkre, az Aszal-völgyben pedig spontán beerdősülés kezdődött. Ezen a löszháton a természetes növénytakaró olyan ligetes, lösztisztásokkal tarkított lösztölgyes, mint amilyeneket néhány kilométerrel keletebbre, a Máriamajori-erdőben máig megcsodálhatunk. Ám az állományalkotó fafajok (molyhos-, kocsányos- és csertölgy, virágos kőris, mezei juhar) itteni megjelenésére kicsi az esély, a gyepek jellemzően ezen erdők cserjeszintjének tagjaival, azaz a galagonyával, kökénnyel, sóskaborbolyával, vadrózsával záródnak és válnak áthatolhatatlan bokrossá. Mindez egy természetes folyamat, ráadásul számos madárfajnak élőhelyet is teremt. Csakhogy amit így nyerünk, az összehasonlíthatatlanul szerényebb értéket képvisel, mint az a csodálatos fajgazdagságú löszpuszta, ami a galagonyabozót szorításában lassan eltűnik. Borzas csajkavirág, homoki vértű, ágas homokliliom, sárga len, fekete kökörcsin, tavaszi hérics, apró nőszirom, pusztai árvalányhaj, pusztai meténg, érdes csüdfű, budai imola: nagyon sok védett lágyszárú növényfaj díszlik az aszal-völgyi gyepeken!

Már több mint tíz éve dolgozunk azon, hogy a cserjésedést lokálisan megállítsuk és a növényritkaságok fennmaradását biztosítsuk. Kezdetben 1-2 lelkes természetvédő ragadott ágvágót, fűrészt, munkáskesztyűt néhány órára. A fordulópont 2020-ban volt, amikor november 28-án egy valóban nagyon sikeres helyi csoporti akcióval a mi kézierős léptékeink szerint hatalmas részen nyitottuk meg a bokrost. A kivágott anyagból a szomszédos szántóföld szélére sövényt építettünk, amiben azóta már cigánycsuk is fészkelt, a szúrós ágak védelmében ültetett tölgyfák éppúgy boldogulnak, mint az itt már semmit nem zavaró, sőt éppen kívánatos honos cserjefajok spontán növő egyedei. 2020 óta minden télen és kora tavasszal felvonulunk a területre, vagy a korábban kivágott bokrok újulatait gyérítve, vagy lassan tovább haladva a termetes, 2-3 méteres bokrok között. Fontos megemlíteni, hogy itt több értékes fásszárú is él: a törpemandula, a jajrózsa és a zanótfajok csak az ilyen lassú, körültekintő kézi munkával kímélhetők meg.

Az eddigi legsikeresebb cserjeirtási akció 2020. november 28-án

A Rácvölgyben is végzünk cserjeirtást, de ott a fennmaradt lösztisztásokat kell megóvnunk a beerdősüléstől. A tisztások mérete néhány szobányi, de fajgazdagságuk egészen rendkívüli: leánykökörcsin, nagyezerjófű, bíboros kosbor, szennyes ínfű otthonai. A tisztásokon néhány ember is nagyon látványos eredményre képes, akár évekre megoldva a szukcesszióból eredő gondokat.

Egy lösztisztás a Rácvölgyben


A cserjeirtások jó alkalmat biztosítanak a megyei természetvédőknek a találkozásra, a fűrész és az ágvágó hangjainak aláfestésével röpködnek a madaras történetek, megbeszéljük az aktuális problémákat, megoldási javaslatokon törjük a fejünket. 7-8 éves kisiskolásoktól a nyugdíjasokig vegyes a csapat: lelkes civilek, az eseményről értesülő, ezért akár Budapestről idelátogató természetbarát és önkéntes munkát végző középiskolás, a székesfehérvári Városgondnokság természetvédelemben dolgozó munkatársai és a jó ügyért dolgozni is hajlandó helybeliek egészítik ki évről évre az MME helyi csoport néhány, jó értelemben vett megszállott tagját.

Nagyezerjófű beerdősüléssel fenyegetett élőhelye a Rácvölgyben


A hangsúly itt a „néhány” szón van. Amíg erőnkből telik, addig kis csapatunk lelkesen folytatja az aszal- és rácvölgyi munkát, de a madárvédelemben, madárgyűrűzésben jeleskedő tagságtól az eddigieknél jóval aktívabb jelenlétre számítunk! Ehhez javulnia kell a belső kommunikációnak is, de nagyon sokaknak egyszerűen ki kell lépni a komfortzónából, be kell vállalni a szúrásokkal, görnyedezéssel, cipekedéssel járó feladatot, mert ezen az elaprózott tulajdonviszonyú területen senki nem fogja helyettünk elvégezni a munkát. A 2020. novemberi csapatméret és lelkesedés megmutatta, hogy egyetlen délelőttnyi erőfeszítés fél évtizedre megoldhatja a problémát akár több száz négyzetméteres területeken. És bár a cserjeirtás idején a löszgyepek elég egyhangú képet mutatnak, a májusi, júniusi csoda kárpótol a téli izomlázért, bőrbe fúródott galagonyatövisekért, az izzasztó munkáért. Tevékenykedjünk ezért a csodáért az eddigieknél többen és aktívabban!

Gyönyörű virágmező lesz tavasszal a kivágott bokrok helyén

Most tavasszal mindenkit várunk az utolsó aszal-völgyi cserjeirtásra 2025. március 8-án 9 órára! A találkozó helye a Székesfehérvár és Zámoly közötti útról megközelíthető aszal-völgyi záportározó (koordináta: 47.240576, 18.423836). Ami szükséges: strapabíró öltözék, munkáskesztyű, ágvágó, kézifűrész, hideg élelem, innivaló, lelkesedés és optimizmus. Hölgyeknek nőnapi ajándék is jár!

2025. február 15., szombat

Minden kertbe odúkat!

Alapítványunk háza táján az utóbbi évtizedben úgy gondolkodtunk, hogy ha majd kell kis odú, nagy odú, vércseláda, kuvikcső, stb., akkor "megyünk Mányba". Ebben a kis Gerecse alji faluban készül ugyanis az országban kihelyezett odvak, ládák döntő része, egy sérülteket foglalkoztató műhelyben. Ez a mányi kirándulás nekem mindig egy üdítő dolog volt, segítőkész, kedves emberekkel, korrekt, olcsó árakkal ("közvetlenül a gyártótól..."), olykor kalandos, télies útviszonyokkal. A nagy sikerű vércsés akciók, illetve az odútelepek nem jöhettek volna létre enélkül.

Bő fél évvel ezelőtt kitaláltam, hogy a pátkai iskolában, illetve a faluban is szeretnék lehetőséget biztosítani kicsiknek és nagyoknak arra, hogy maguk elkészítsenek egy egyszerű B-odút (a leggyakoribb, széncinegének való madárodú típus). Ehhez lapraszerelt odvakra lett volna szükség, vagyis 6 deszkalapra (az egyiken kifúrt röpnyílás), festés és vasalat nélkül. A megrendelés nem a megszokott gördülékenységgel zajlott, a műhely új vezetője a Magyar Madártani és Természetvédelmi Egyesülethez (MME) irányított, mondván hogy mivel a madárvédelmi berendezések az MME számára készülnek, most már ők az illetékesek a rendeléseknél és az árképzésnél is. Felvettem a kapcsolatot az Egyesülettel és az alábbiakat tudtam meg:

  • A Pro Vobis műhelyben gyártott fa termékek kb. 90%-a, a gyártott méretekkel és kialakításokkal az MME szellemi tulajdona
  • Az MME-termékeket sokan beszerzik Mányban, és aztán kereskednek vele, ezért ez a lehetőség (mármint nem a kereskedés, hanem az ottani közvetlen beszerzés) megszűnt
  • A lapra szerelt B-odút 5500 Ft-os áron megkaphatjuk, 10 darab felett 20 % kedvezménnyel, vagyis 4400 Ft-ért
Az 5500 vagy 4400 forintos ár némileg soknak tűnt, úgyhogy úgy döntöttünk, saját tervezésű odvakat fogunk készíttetni az érdeklődőkkel. Mindezt számszerűsítsük, mint a nagyok:
  • Az odú anyaga 2,5 cm vastag, 15 cm széles fenyődeszka. Egy négy méteres szál ára kb. 2500 Ft, . Egy odú 150 cm anyagból jön ki, azaz a faanyag ára odúnként 937 Ft 50 f.
  • A deszka felvágása, kifúrása, lecsiszolása itthon, saját kéziszerszámokkal történt, az áramfelhasználásra elkülönítünk 50 Ft-ot.
  • Az összeszereléshez kell 12 legalább 35 mm-es facsavar, a zsanérhoz, a tető rögzítéséhez és a felakasztáshoz további 10 db kisebb; nem hiszem hogy ez a tétel 50 Ft-nál több.
  • Meglepően drága a zsanér, akár két kicsi, akár egy nagy kerül az odúra, 400-500 Ft-ot rá lehet számolni, bolttól függően. (Ez megúszható, ha a tetőt rácsavarozzuk és odútisztításkor csavarhúzóval vagy csavarozóval felszerelkezve nézünk be az odúba.)
  • Kell egy darabka vékony drót és kb. 30 cm vastagabb, ez sem ken a falhoz senkit.
  • Végül le kell festeni falazúrral, újabb 50 Ft-ot elkülönítünk a célra.
  • A végösszeg tehát felkerekítve kb. 1600 Ft, ennyibe kerül egy odú összeszerelve, lefestve. Mert lapra szerelve csupán 987 Ft 50 f.
Létrehoztuk tehát saját szellemi tulajdonunkat, amit most ezzel a lendülettel közkinccsé is teszek, felszólítva minden cselekvőképes magyar állampolgárt, hogy ha lehetősége és deszkája van, lopja el a licenszet és készítsen odút az alábbiak szerint:
150 cm deszka hat darabra vágva. Négy db 25 cm-es darab alkotja a négy oldalt, 20 cm-es a fenékdeszka, 30 cm-es a tető. A röpnyílás a B-szabvánnyal ellentétben nem 32, hanem 35 mm-es. A prózai ok: ilyen lyukfúró volt itthon.

Az elő- és hátlapot előfúrtam, az odú alapterülete nem négyzet, hanem téglalap, a 15x20 cm-es fenékdeszka nem süllyesztett, hanem alulról függőlegesen csatlakozik facsavarral a négy oldalhoz.

A B-szabvánnyal ellentétben nincs ferde oldal, a tető sem lejt, viszont ezt ellensúlyozandó a szokásosnál picit hosszabb (30 cm). Ennek révén véd a csapós eső ellen, továbbá ezzel a méretezéssel elkerülhető a 4 méteres deszkáról lehulló felesleg.  

Egy 4 méteres szálból kijön két teljes odú és egy harmadik odú négy oldala. Három szál deszkából el lehet készíteni 8 odút úgy, hogy minden centi faanyag hasznosul. (Vékonyabb deszkával is lehet dolgozni, de akkor picit máshogy jön ki a matek, érdemes papíron utánaszámolgatni, rajzolgatni!)

Ősz óta kéthetente természetvédelmi szakkört tartok a pátkai általános iskola érdeklődő diákjai számára. Az egyik programpontként a gyerekek odút készítettek. A kapkodás elkerülése érdekében egy alkalommal csak a szerkezet készült el, festés és az akasztó rögzítése nélkül. A csavarozás, illesztés többeknek újdonság volt (ezért is fontos ez az én gyerekkorom technikaóráit idéző tevékenység!), bizony egy óránál is több idő kellett mindehhez.

A falusi rendezvényt a művelődési házban tartottuk. Az akcióról a szomszéd megyében levő Berhidáról is érdeklődtek, szeretnének ők is hasonlót szervezni. Feltételezhetően voltak már ehhez hasonló események, de gyakorinak, tömegesnek semmiképpen nem nevezhető. Alább a plakát látható; ha valaki ezt szeretné egy hasonló megmozduláshoz felhasználni, nyugodtan tegye meg.

A művelődési házat az önkormányzat ingyen a rendelkezésünkre bocsátotta, amit ezúton is köszönünk. A családias hangulatú barkácsoláson nyolc odú készült el, többen alkalmaztak saját megoldásokat (pl. a felfüggesztésre), érdeklődtek a kertjük madárbarátabbá tételéről, szóba került a verebek számának fogyatkozása, a cinegék életrevalósága, vagyis igazán hasznos másfél órát tölthettünk együtt.

Ami a folytatást illeti: a fent részletezett okokból a szalakótaodúból is át kell térnünk az önellátásra, már zajlik a "VÖLGY-HÍD" 2. sz. szellemi termékeként aposztrofálható nagy D-odút pótló eszköz tervezése. Idén januárban volt egy FETA találkozónk, ahol vállaltam a Váli-völgy északi felének beodvazását, ezt saját odvakkal szándékozom elvégezni. Erről a maga idejében majd beszámolok.

2025. február 5., szerda

Mit is védünk pontosan...?

A magyar terepmadarászok honlapján a minap felvetődött egy dilemma arról, hogy a ritka madarak hajszolása hogyan egyeztethető össze a madárvédelemmel, természetvédelemmel úgy általában, mire egy sommás vélemény már a környezetvédelmet is bevonta és sötét, tragikus, sajnos nem megalapozatlan képet festett arról, mennyi környezeti kárt okoz egy ember csak azáltal, hogy él és fogyaszt. (Akit érdekel a kérdés, elolvashatja ITT, a 2025. január 31. és február 2. között kelt bejegyzésekben.) Számomra apropót szolgáltat mindez, hogy körbejárjak egy fontos témát, akár vitaindító jelleggel. 

Zöld civilek vagyunk, természetvédelmi alapítványunk ebbe a skatulyába került. Ebből következik, hogy az átlagemberek szerint nekünk érteni kell(ene) az atomenergiához, elektromos autókhoz, akkumulátorgyárakhoz, szálló por koncentrációhoz, arzénes ivóvízhez, azaz mindazon környezetvédelmi problémához, amihez nem értünk. Merthogy mi természetvédők vagyunk, nem környezetvédők. A gyerekeknek úgy szoktam a különbséget elmagyarázni, hogy vegyük a három legfontosabb természettudományt: ami fizika meg kémia (zaj, rezgés, sugárzás, vegyszerek, mérgek, gázok), az a környezetvédelem ügye, ami pedig biológia (élőlények, élőhelyek), az a természetvédelemé. Természetesen lehetnek kapcsolódási pontok, a környezetszennyezés elpusztíthat állatokat, növényeket, életközösségeket, de jó esetben ez a két csapat szépen végzi a dolgát úgy, hogy kevés alkalommal futunk össze.

Az első nyugtalanító dolog mindebben az, hogy természetet védeni zéró emisszióval elég nehéz, csak kis hatósugárban lehetséges. Alapítványunk egyik legnagyobb sikere volt a sárszentágotai Sóstó gumiabroncstalanítása, de autókkal vonultunk fel a helyszínre, egy traktor pöfögött fel-alá a tópart és a kövesút között a gumikkal, amiket egy gázolajfaló pótkocsis kamion szállított el az 50 kilométerrel arrébb levő végső nyughelyére. Autóval mentünk cserjét irtani, ürgét áttelepíteni, szikes tavat karbantartani, sokszor egyedül, szinte üres kocsival. Mindez környezetvédelmi szemszögből erősen megkérdőjelezhető, ugyanakkor az elvégzett feladatok, az elért eredmények nem öncélúak, ezekkel a világot próbáltuk jobbá tenni, emberi hibákat, bűnöket, vétkeket mérsékelni. 

Ez szép munka volt... Sárszentágota, 2022. október 27.

A természetvédőknek véleményem szerint kutya kötelességük emellett környezettudatosnak (is) lenni, azaz szelektíven gyűjteni a szemetet, takarékoskodni az ivóvízzel, gyűjteni az esővizet, komposztálni, vegyszermentesen kertészkedni, már amennyiben erre lehetőségük nyílik. De megfigyelésem szerint sok környezeti probléma egy természetvédőt csak annyira érdekel, mint egy, a bolygó sorsáért aggódó átlagembert.

A madárvédelem a természetvédelem részhalmaza. Én mégis elkülönítem tőle, alapítványunknak már az alapító okiratában is így szerepel a három fő tevékenység: természetvédelem, madárvédelem, szemléletformálás. Ugyanis a madárvédelem jellemzően egyet jelent a madarak célzott, mesterséges segítésével, költőládák és -odvak készítésével, kihelyezésével, karbantartásával, a madarak etetésével, itatóhelyek létesítésével. Ez a gyakorlati madárvédelem. Mindeközben a természetvédelem sokkal alaposabban átgondolt rendszer szerint végzi a tevékenységét. Számtalan eset van, amikor egy bizonyos madárcsoport élőhelyét foltszerűen megszüntetjük azért, hogy rekonstruáljunk egy értékes, fajgazdag vagy éppen igen speciális másmilyen élőhelyet: a löszgyepeken folyó cserjeirtás vagy a szikes tavak parti zónájának kaszálása kiváló példa minderre. 

Van, hogy ez a három dolog, tehát a környezet-, természet- és madárvédelem egyszerre megvalósul. Egyik kedvenc vesszőparipám a faültetés. Gazdaságunk szántóihoz folyamatosan ültetek fákat. A mikroklimatikus hatás, szél szárító hatásának mérséklése, a szén-dioxid elnyelés környezetvédelmi cél, a fák őshonosak, a biodiverzitást növelik, ez természetvédelmi nyereség, a fásszárúak a jövőben feltehetően madárélőhelyekké válnak majd, ez meg madárvédelem.

Faültetés 2024 őszén

A madarászat a madarak megfigyelése. (Régen persze a madarak megfogását is így nevezték, sőt az az értelme volt az eredeti, de a lépvesszőzés és más rémségek kora nálunk szerencsésen elmúlt...) A madarakban való gyönyörködésnek valódi haszna nincs, de gyakran segít felismerni bizonyos problémákat, veszélyeket. A madárgyűrűzés nagyon sok információt szolgáltathat a madarak vonulásáról, a rájuk leselkedő veszélyekről, védelmük lehetőségeiről, de sok esetben inkább tekinthető a gyűrűzők kellemes kikapcsolódásának vagy olyan szemléletformáló eseménynek, ahol a laikusok "megfertőzhetők" a madarak szeretetével, a madárvédelem eszméjével. Ebből az okból szerintem nem vonhatunk egyenlőséget a madármegfigyelés/madárgyűrűzés és a madárvédelem között. (A legtöbb madarász és gyűrűző természetesen tesz ki odvakat, etet madarakat.)


Egy angol eredetű, nemzetközivé vált kifejezés a ritka madarak utáni hajszára a twitch, aki ezt műveli az a twitcher, magyarosan tviccser. E sorok írásakor a tatai Öreg-tavon tanyázik egy amerikai récefaj, a mi csörgőrécénkre nagyon hasonlító zöldszárnyú réce. Rendkívül leegyszerűsítve a képet: aki az utóbbi napokban elment Tatára úgy, hogy ott semmi más dolga nem volt, csak a csörgőrécecsapatok átfésülése, az tviccser.

Lehet, hogy a madárgyűrűzésről fentebb írtakkal sokan nem értenek egyet, de az igazán ingoványos talajra most érkezünk. Ugyanis az igazán hatékony tviccseléshez mozdítható szabadidőn kívül üzemanyag szükségeltetik, meg autópályamatrica, meg mobiltelefon, GPS, szóval modern világunk mindazon vívmányai, melyekkel minél gyorsabban, hatékonyabban oda lehet farolni a ritka madarat rejtő vízfelület, bokorsor, erdőfolt, szántóföld vagy hőközponti kémény mellé. Az utóbbi tíz év során személy szerint egyszer mentem el valahova, ahol amúgy nem volt semmi keresnivalóm: 2016. október 5-én a budatétényi hőközpont melletti parkolóba, mint az alább látható. (Évtizedes álmom vált valóra. Az akkori 2x60 kilométeres autóutat némileg jogossá teszi a tény, hogy keselyű azóta sem került a szemem elé.) Az egyéb ritkaságokat olyan általam kedvelt, rendszeresen látogatott, lakóhelyemhez közeli területeken észleltem, mint a Pátkai-víztározó, Velencei-tó, Dinnyési-fertő, Sárkány-tó.


Személyes véleményem az, hogy az ország távoli pontjaira való száguldozás, vagy a ritka madarak más országokban való felkeresése színtiszta madarászat. Emberi szenvedély kielégítése, endorfinlöket, de szerepet játszhat benne a versengés, rivalizálás is. Az ebben a tevékenységben részt vevő személy nyugodtan lehet a mindennapok során aktív madárvédő, lelkes természetvédő. Ám maga a tviccselés nem madárvédelem, nem is természetvédelem, a vele járó közlekedés ökológiai lábnyoma jelentős, környezetvédelmi szempontból erősen megkérdőjelezhető. Nagyon előnyös változás lenne egy lassabb, visszafogottabb, lokálpatriótább terepmadarászati stílus elterjedése, a "házunk tájának" minél alaposabb megismerése, az ottani természetvédelmi problémák feltárása, ezek megjavításának makacs megkísérlése.