2020. november 15., vasárnap

Csókakőtől Daruhegyig - Már megvásárolható a megyei madárnévjegyzék

Az egy hónappal ezelőtti könyvbemutatóhoz igazán szerencsések voltak az állapotok. Összegyűlhetett ötven ember minden különösebb gond nélkül, az akkor hatályos szabályoknak maximálisan megfelelve. Tervünk az volt, hogy a könyv a Tatai Vadlúdsokadalmon mutatkozik be a madarász szakma tagjainak és csak azt (vagyis november 28-át) követően lehet majd megvásárolni. A koronavírus elleni védekezés ezt is felülírta, Tatán azon a napon semmilyen árusítási tevékenység nem lesz, így a könyv bolti forgalmazása is előbb elkezdődhet.

A könyv mostantól megvásárolható 5000 Ft-os áron a Sóstó Látogatóközpontban. Ez Székesfehérváron, a MOL Aréna Sóstó földszintjén található, keddtől szombatig 9 és 17 óra között van nyitva.

A könyv megjelenéséről szóló két cikk ITT és ITT olvasható.


Fotó: Csete Gábor (Forrás: https://www.facebook.com/Sosto.szfvar )


2020. november 5., csütörtök

Fecskék és gólyák - Madárvédelmi ügyek február végétől augusztus elejéig II.

 A bejegyzés második részében a fecskékkel összefüggő ügyekről lesz szó.

Gazdákkal a fecskékért és Fecskebarát iskolák táborozása - elnapolva...

A tavaly meghirdetett Gazdákkal a fecskékért akcióra voltak jelentkezések, megszerveztem a programhoz a sajtónyilvánosságot, a nyereményeket és azok kiszállítási módját, Fenyvesi László személyében pedig a felmérő egységet. Egyetlen dolgot nem kalkuláltam bele: a koronavírust. A felmérés lezajlott, van egyfajta végeredmény is, csak éppen az maradt el, amiért az egész elindult; májusban nem tartottam epidemiológiai szempontból üdvösnek, hogy két megye között cikázva esetleg hozzak-vigyek valami fertőzőt. Úgyhogy szeretném kivárni azt az időszakot, amikor a 2020-as jelentkezők, esetleg új személyekkel kibővülve ismét összevetik fecskeállományukat. Az is idei tapasztalat, hogy a három kategória nem egyértelmű, így nagy- és kisgazdaságra szűkül a mezőny.

Ugyancsak tolódik a három határon túli magyar iskola jutalomutazása. Nehéz megsaccolni, hogy mikorra; a gyerekeknek a május-június volna a legkedvezőbb, hiszen már lehetne fürdeni egyet a Velencei-tóban, gyönyörű látványt nyújtana a Sóstó, stb. stb. Idén pontosan ebben az időszakban volt nem csak lehetetlen, de tilos is az utazgatás, táborozás, nem beszélve arról, hogy azt a pályázati forrást is befagyasztották, ahonnan az iskolák utazását támogatnánk. Várjuk a jobb időket, ami így novemberben nem tűnik túlságosan közelinek. 

Fecskehelyzet Várpalotán

Február végén levelet kaptam egy várpalotai fémipari cégtől. A termelésvezető Székesfehérváron él, így hallott rólunk és fecskevédelmi akcióink valamelyikéről. (Érdekes tapasztalat ez is: egy rajzverseny, egy kiállítás, egy sajtónyilvánosságot kapó műfészekkihelyezés milyen hasznos lehet...) A vállalat központjának épületén a molnárfecskék a szokásos módon nem az eresz alá költenek, hanem az ablakzugba, ahol az ablakra piszkítanak. Madárbarát megoldást kerestünk, a cég a helyszíni bejárás, megbeszélés nyomán a pelenka kihelyezését találta a legmegfelelőbbnek, erről áprilisban fényképeket is kaptunk.


Egy másik pelenkaügy

A birding.hu fórumába írt egy hölgy arról, hogy egy társasházban az egyik lakó ormótlan pelenkát, majdnem polcot tett a fecskefészek alá, ami a madarakat zavarta. Próbáltunk tanácsokat adni, ami távolról természetesen elég nehéz. A fecskebarát lakók végül kenyértörésre vitték a dolgot és a konfliktusokat is felvállalva leszedették a fecskéket zavaró deszkát. Így a költésnek már nem volt akadálya, a hölgy levelében így írt: "Csak mellékesen említem, hogy kedves szomszédom nem barátkozott meg a gondolattal, hogy ellenszegültem és bejelentést tett a közös képviselőnél. Egy igen közönséges és hazug levelet írt, többek között a fecske ürülék által okozott fertőzésveszélyre és a madáretetőmből lepotyogó napraforgó héj veszélyéről. Szerencsére értelmes, egészségesen gondolkodó emberek vesznek körül jórészt – megvédtek - így ez az ember csak ellenfeleket szerzett. Ahogy én is őbenne mindörökké. Nekem köteleznem kellett magam, hogy szeptemberben - miután - elrepülnek a madarak - visszaszerelem a pelenkákat a megfelelő méretben és távolságban. (...) Nem gond, szívesen elbírom ezt a rosszindulatot bármilyen állat boldogságáért."


Fecskebarát Fehérvár - 2020-as akció

Eredetileg jó néhány újabb középületre akartunk kitenni műfészkeket, a 2019-es akcióhoz hasonlóan. Már megvoltak a kiszemeltek, amikor beköszöntött 2020 március idusa, és minden, de minden forrás átcsoportosításra került. Szerencsére kiderült, hogy Staudinger István természetvédelmi őrnél van elfekvőben 30 műfészek. Ez egy épületre éppen elegendő. A természetvédelem iránt rendkívül elkötelezett Városgondnokság pedig vállalta a kosarasautós felhelyezést.



Foglalás nem történt, véleményem szerint a jövőben a hangsúlyt el kellene tolni a mesterséges sárgyűjtők irányába, ez azonban még alapos tervezést igényel.

Természetbarát gazdálkodás - Egy jó példa Kislángról...

2019. március 30-án találkoztunk egy kislángi gazdálkodóval, aki a "Gazdákkal a vércsékért" programba jelentkezett, Egy fákkal, bokrokkal benőtt kis határhalomra helyeztük ki a ládát; erről EBBEN a bejegyzésben emlékeztünk meg ("nyolcadik mászás" néven). Még abban az évben kaptam  tőle egy telefonhívást, hogy a vércsék szépen elfoglalták a ládát, együtt örültünk hát a sikernek.

2020 tavaszán a gyerekekkel (a vírus miatt bezárt óvoda helyett) csavaroghattam egyet Soponya környékén. Hirtelen jött az ötlet, hogy ugorjunk át Kislángra a "vércséinkhez". A madarak most is ott voltak a ládánál, az utódok védelmében nem mentem közel, hanem csak "lakóparkjukról" készítettem tájképeket. Íme, talán a legszebb:


Ma délelőtt csörgött a telefon, a kijelzőn ez jelent meg: "Vércse Kisláng". A gazda arról kérdezett, hogy a nemrég megjelent Csókakőtől Daruhegyig - Fejér megye madárvilága című könyvet hol tudja majd beszerezni. Megörültem, hogy madarak iránti érdeklődése nem csupán a vércsékre és a velük járó gazdasági előnyökre szorítkozik, pedig az igazi meglepetés ezután következett. Elmesélte, hogy a napokban gyanúja szerint parlagi sast figyelt meg. Leírása (hatalmas drapp színű ragadozó madár) csakugyan illik a fiatal parlagi sasra. Látott egy olyan varjút is, aminek világosak voltak az evezőtollai (nem én fordítom a mondandót, csakugyan így fogalmazott).

Hadd idézzek egy tavalyi cikkünkből, ami a saját szántónkon vetés közben megfigyelt havasi liléről szólt: "Ha a „végtelen” Fejér megyei szántóföldeken tevékenykedő, naponta 50-60 hektárt is beművelő néhány száz traktoros és gépkezelő stabil madárismerettel rendelkezne, vajon mi minden derülhetne ki nem csupán a havasi lile, hanem akár félszáz más madárfaj mezőföldi jelenlétéről, vonulásáról, gyakoriságáról...?" Íme, egy személyt máris tudunk, aki figyeli a madárvilágot a traktor üléséből... 

Az utóbbi húsz évben a sokmilliós támogatások, a sok tízmilliós traktorok, a GPS-vezérelte, elgépiesedett rendszerek jócskán éket vertek a gazdaember és a Természet közé. Ökológiai gazdálkodóként magától értetődő, hogy igyekszünk szembemenni ezzel a káros folyamattal, de óriási öröm, hogy  hagyományos gazdálkodókat is ismerünk, aki hozzánk hasonlóan gondolkodik. Alapítványunknak ezután is fontos célja lesz, hogy a mezőgazdaság szereplőinek gondolkodását formáljuk, számukra a természetvédelmet testközelbe hozzuk.