2022. február 28., hétfő

Oáziskészítés házilag

"Az agrársivatag ránk eső részét úgy műveljük és gondozzuk, hogy az oázisa lehessen a szántóföldön előforduló élőlényeknek."

Ezt a mondatot 2016 nyarán írtam le egy Természet Világában megjelent cikkem (Egy agrársivatag madárvilága) zárásaként. Az apropót az szolgáltatta, hogy két és fél éves kisfiam aktív részvételével egy háromfajú pillangóstelepítés szegélyébe fákat ültettünk, erről anno meg is emlékeztem (ITT). Most szép lenne bemutatni, mekkorát nőttek azóta, de sajnos sem az, sem azóta bármilyen próbálkozásunk nem járt sikerrel, ugyanis vagy a szomszédban tárcsázó traktor, vagy az utat javítgató útgyalu, vagy őzek, vagy a szárazság, vagy mindezek együttesen tették tönkre a próbálkozásokat.
Az álmok nem arra valók, hogy feladjuk őket, és talán ez a bejegyzés is segíteni fog a nyári öntözés embert próbáló feladatában, vagyis hogy ne rajtam múljon a siker, ha már ennyit nyűglődtem korábban is.
Az első szállítmányban drótháló és oszlopok voltak (fent), a másodikban további drótháló és hat jókora, konténeres facsemete. A második képen az utánfutó fölött látszik a szántó belsejében levő kis, körbekerített terület.

Az eddigi hibák
Az európai őz jelenlegi állománysűrűsége mellett szántóföldi környezetben fizikai védekezés nélkül véleményem szerint fásszárúak nem telepíthetőek. (Természetesen ez nem igaz azokra a fákra és cserjékre, amelyek spontán jelennek meg, legyenek azok akár őshonosak, akár inváziós fajok. Az őz láthatóan a nagy gonddal elültetett fácskákat szereti.) A műanyag törzsvédő kevésnek bizonyult, úgyhogy a 2021/2022-es ősszel és télen már kerítésanyagot használtam.
Az is hiba volt, hogy eddig mindig egyszerre akartam nagy szakaszt befásítani, teljesen mindegy, hogy magvetéssel (makk, juhar és kőris termés, galagonyatermés) vagy ültetéssel. Nem rendelkezünk olyan eszközzel, ami egyszerre több száz vagy akár ezer liter vizet ki tudna szállítani a helyszínre.
Idáig csak szabadgyökerű csemetékkel foglalkoztam, ami nem önmagában gond, idén már bevállaltam a jóval drágább, de a siker nagyobb reményével kecsegtető konténeres fásszárúakat is.

A módszerek
2021 végén két kis, egyenként kb. 5 m2-es foltot kerítettem körbe 1-1 lucernatáblán szélén, egymástól kb. 60, a legközelebbi erdőtől kb. 300 méterre. Ehhez bontott vadhálót és a mellettünk levő erdősávban "kitermelt" vékony, magas fákat használtam. A telepítés két lépcsőben zajlott, először egy véderdőben ástam ki kőris magoncokat, ezek még november végén végleges helyükre kerültek. 
2022 februárjában következett a második felvonás. Megragadta a figyelmemet egy japán módszer, a Mijavaki-erdő (elnézést az írásmódért, de így magyaros, másutt az angolszász átírás szerinti Miyawaki dívik). Erről ITT olvashatnak, de azért a lényege röviden:
* Őshonos fák és cserjék alkotják
* Egymáshoz igen közel vannak, hogy felfelé törekedjenek
* Talajtakarás, öntözés szükséges
* Alapterülete kicsi, néhány négyzetméteres
Annyit változtattam a dolgon, hogy a foltok sarkaira, az oszlopok mellé bekerült 3-3 termetes fa, minden foltba 1-1 mezei juhar, magas kőris és vadkörte. Az állomány zömét azonban a kőrisek mellé ültetett molyhos tölgy, kökény, galagonya, kecskerágó jelenti majd. A talajtakarás elkészítését tavaszra toltam, amikor majd a lucerna sarjadása miatt 2 lépésről nagy tömegű takaróanyagot tudok szerezni. Szintén egy terv, hogy a szántóinkon bosszúságot okozó köveket, illetve a környéken talált korhadt fatuskókat is ide hordom, hogy mindenféle állat búvóhelyei lehessenek.
A másik helyszín is ökológiai gazdaságunkban, gabonavetések között vetetlenül maradt keskeny (kb. 1,5 méter) sávban volt. 
Jobbról rozs, balról búza, középen másfél méter kopasz sáv. A legközelebbi erdő több száz méterre. A földön az oszlopok hevernek...

Először itt is a kerítés készült el, az összkerület kb. 45 méter. 

...itt viszint már minden oszlop áll, és előre elkészültek az ültetőgödrök is a nagy fák számára.

A terület bekerítve, beültetve.

Egymástól négy méteres távolságban beültettem 4 jegenyenyarat és 2 madárberkenyét; ezek 3-3,5 méter magas konténeres egyedek. A kerítésoszlopokhoz kikötöztem a fákat, hiszen a telepítés idején is viharos szelek fújtak. A nagy fák közé aztán bekerült 5 kocsányos tölgy, sok molyhos tölgy és a fent említett őshonos cserjék, azaz egy picikét ötvöződik a Mijavaki-erdő és egy őshonos, fajgazdag, aljnövényzettel is rendelkező fasor eszméje.
A magányos fák is bekerültek a programba. Ahol a tábláink sarkán van valamilyen jelzőoszlop, oda ültettem egy-egy fát, leginkább mezei juhart. Minden esetben vadháló védi őket.
Ez a kiindulási alap 2022. február 28-án. Most következik majd az öntözés, az eredés megfigyelése, a hibák feltárása és lehetőség szerinti kiküszöbölése. 
A felvázolt akció ugyan nagyon gyermetegnek tűnhet a maga pár négyzetméteres méretével, de az ültetőanyag így is 100.000 Ft-ba került, pedig jócskán használtam magam által kiásott magoncokat, csemetéket is, továbbá nem költöttem pénzt sem oszlopokra (újrahasznosítás, kivágott akácok és ostorfák törzse), sem a vadhálóra (kerítésépítés után megmaradt vagy bontott anyag), sem az ültetőgödrökbe tett tápanyagra (saját juhok trágyája, korábbról megmaradt granulált humusztrágya).
Egy jegenyenyár ültetése.

Terveim szerint ezentúl minden ősszel elvégzek egy-egy, hasonló volumenű telepítést, mert ennek az ideje mégiscsak novemberben van. Az eddig eltelepített fajok mellé nagyon szeretném a leginkább szárazságtűrő fánkat, a virágos kőrist, illetve érdekelne a szürke nyár is. 
Külön meg fogok emlékezni majd arról az évelő méhlegelőről, amit valamikor 2022 második felében telepítünk majd el, 100 %-ban természetbarát célokkal.
Minden földtulajdonost arra biztatok, hogy bátran kísérletezzen ilyen kicsike lépésekkel, nyugodtan keressen a környékbeli erdőkben könnyen kiásható őshonos fácskákat, bokrokat, hogy a sivárodó agrártáj valamennyire színesebb, változatosabb, élhetőbb legyen!

2022. február 25., péntek

Karbantartás, szanálás, javítás - amiről kevés szó esik

Alapítványunk blogján sok bejegyzés foglalkozik a költőládák és odvak kihelyezéséről, az alkalmas helyszín kiválasztásáról, esetenként ilyen költő alkalmatosságok készítéséről. Jóval ritkább téma (és ez más oldalakon is így van), hogy már felhelyezett ládáknál, odvaknál milyen teendőink akadnak a későbbiekben. Itt természetesen nem a költési siker ellenőrzésére gondolok, hanem fészkelési időn kívüli munkákról.

Selejtezés:

Alapítványunk első éveiben a vércsevédelmet újrahasznosított ládákra alapoztuk, melyeket a Hortobágyi Nemzeti Parkban helyeztek ki élő fákra szegekkel. A fa növekedése és a hátdeszka korhadása együttesen azt eredményezte, hogy a fa "áthúzta" a szeget a deszkán, a láda pedig leesett. Ezek a ládák egy korúak voltak (2000-2003 környékén kerültek ki a helyükre), így most, húsz év után lassan elértek pályafutásuk végére. Egy ládát már 2021 tavaszán cserélnem kellett, 2022 elején pedig ötöt kellett levennem.

Nem jó jel, ha a alulról is belátni a ládába...

Közülük egy még javíthatónak bizonyult, ezt a műveletet itthon el is végeztem. A pátkai Királyberekbe, a székesfehérvári Pénzverő-völgybe és Aszal-völgybe a levett láda helyébe rögtön felkerült a friss darab.

A pátkai vércsetelep utolsó percei

...a három ládából kettő örökre itt, a szomszédos galagonyabokor mélyén maradt (hátha jó lesz valamilyen állatnak), egy azonban megjavítva még pár évig segíti a környék vércséit.

Rendezgetés a bejáratnál

Amikor ez az ostorfa kilombosodik, eltakarhatja a mögötte levő odút, és így talán a szalakóta nem veszi észre...

...ezért egy ág levágásával segítettem a bajon.

2022. február 7., hétfő

Gazdákkal a vércsékért - újra

2018. október 23-án hirdette meg alapítványunk azt az akciót, melynek során Fejér megye északi részén kerestünk vércsevédelem, vércsetelepítés iránt fogékony gazdálkodókat (a régi felhívás ITT olvasható). Ez a program végül alapítványunk talán legsikeresebb ötletének bizonyult. A jelentkezők döntő többsége nem Fejér megyei, pláne nem az eredetileg meghirdetett 12 település lakója volt. Az akciót ennek következtében az egész megyére kiterjesztettük.

Hím vörös vércse. Hazánk leggyakoribb sólyma, egyúttal a legkönnyebben telepíthető ragadozója

Zártkerti lakók, ültetvénytulajdonosok, méhészek nagy arányban jelentkeztek, ami természetesen örömteli, ugyanakkor a program célja inkább a szántóföldek madárbarátabbá tétele lett volna. Arra is volt példa, hogy a terület alkalmatlansága miatt sajnos el kellett utasítanunk lelkes jelentkezőket, hiszen értelmetlen lett volna sűrűn lakott településrészeken ládakihelyezéssel próbálkozni.

Nagyon izgalmas időszak volt az az időszak 2019-ben, amikor kikerültek a ládák, majd érkeztek a hírek a sikeres foglalásokról. Ezekről annak idején beszámoltunk már, az alábbi bejegyzésekben lehet bővebben olvasni az eseményekről (ládakihelyezések: 1, 2, a sikeres ládafoglalások: 3). A távoli országrészek lakóit ládatervrajzokkal, jótanácsokkal igyekeztünk segíteni. Az akciónak egy ikertársa is akadt Pest megyében. Meglepő módon (valamelyik közösségi oldal révén) a vércsevédelem 2020 decemberében ismét téma lett, újra előkerültek a lelkes gazdák, csak éppen ezt nem mi hirdettük meg, nem is tudtunk ládát adni senkinek. Ennek ellenére ekkor is voltak szakmai sikerek (lásd ITT).

2022-ben azonban már újra a "VÖLGY-HÍD" Természetvédelmi Alapítvány szólítja hadba mindazon mezőgazdasági termelőket, akik szeretnének aktív részesei lenni a természetvédelemnek, miközben vegyszermentes módon vissza tudják szorítani a mezei pockokat. A kiírás több ponton eltér az elsőtől, hiszen sok tapasztalatot szereztünk egy ilyen akció nehézségeiről, buktatóiról. Íme tehát az új felhívás:

GAZDÁKKAL A VÉRCSÉKÉRT 2.

Várjuk azon szántóföldi növénytermesztéssel, állattartással foglalkozó személyek vagy cégek jelentkezését, akik tábláik, kaszálóik, legelőik környezetében szívesen látnák a Kárpát-medence egyik leghatékonyabb pocokfogyasztó madarát, a vörös vércsét, egyúttal vállalják, hogy a vércse és sok más, szintén rágcsálókkal táplálkozó madárfaj védelme érdekében a mezei pocok elleni védekezés során nem alkalmaznak vegyszereket.

Kik jelentkezhetnek?

Bárki, aki Magyarország területén szántó vagy gyep művelési ágú külterületi termőterülettel rendelkezik, a parcella szélén van legalább egy minimum 5 méter magas fa vagy villanyoszlop, illetve ennek hiányában vállalja egy legalább 4 méteres stabil faoszlop beásását.

Ennek a pátkai lucernaföldnek a közelében nem volt alkalmas fa. A télen leásott oszlopra februárban kitett ládát tavasszal azonnal elfoglalták a vércsék.

NE jelentkezzenek olyan gazdálkodók, akik nem tudják vállalni a rágcsálóirtó (rodenticid) vegyszerek önkéntes tilalmát és ezek helyettesítését környezetbarát megoldásokkal (T-fák, vércseládák)!

Mit ad a "VÖLGY-HÍD" Természetvédelmi Alapítvány?

Szervezetünk Fejér megyei, ezért a jelentkezőket lakóhelye szerint két csoportba osztjuk.

* Azon jelentkezők, akiknek Fejér megye területén van szántójuk vagy gyepjük, alapítványunktól díjmentesen megkapják a megfelelő számú vércseládát. A megye északi felében ennek kihelyezésében is segítünk, a megye egyéb részein segítünk a megfelelő hely kiválasztásában, a ládát leszállítjuk, a gazdát ellátjuk a kihelyezéssel kapcsolatos javaslatokkal, tanácsokkal.

* Az ország más részein élőknek elektronikusan eljuttatunk egy vércsevédelmi segédletet, amelyben a vörös vércse és más, pocokkal táplálkozó madárfajok életmódjáról, védelmükről, a vércseláda elkészítéséről, méreteiről, beszerzéséről, kihelyezéséről, karbantartásáról olvashat. Ezen kívül kérésre összehozzuk olyan aktív természetvédőkkel, akik az adott országrészben, megyében, régióban aktívak, így a kihelyezésben segítséget nyújthatnak.

Egy kihelyezett láda Seregélyes határában (balra), illetve a kilátás a ládából (jobbra). A táblavégi fasorban nem voltak a vércse számára alkalmas varjúfészkek, így a madár csak emberi segítséggel tud itt megtelepedni.

A mostani akcióban NEM tudunk ládákat biztosítani egyéb művelési ágú területek tulajdonosainak (kert, zártkert, szőlő, ültetvény, művelésből kivett terület, bánya, ipari zóna, stb.), de kérésre nekik is küldünk vércsevédelmi segédletet.

Hogyan zajlik a vércsetelepítés?

A leggyakoribb kérdés az szokott lenni, hogy szervezetünk a vércsét is biztosítja -e. Természetesen szó sincsen ilyesmiről, a vörös vércse védett madárfaj, ráadásul remekül repül, nehéz lenne valahova "odaültetni". Ugyanakkor hazánk nyílt területein elég gyakori, fészket nem épít, így tudatosan keresi a számára alkalmas költőhelyeket. A fa vércseláda egy évtizedek óta alkalmazott, sokszorosan bevált eszköz, amelyet a fészkelőhelyet kereső vércse nagyon jó eséllyel elfoglal, ha a kihelyezésben nem vétettünk súlyos hibát.

Mi a jelentkezés módja?

Aki szeretne részt venni, írjon levelet 2022. április 1-ig  a jarosi.kovacs@gmail.com elektronikus címre. A levél tárgya legyen ez: "Gazdákkal a vércsékért". A levél feltétlenül tartalmazza az alábbi információkat:

* Név (cég esetén cég neve + kapcsolattartó személy neve, telefonszáma)

* Település neve. Ha a gazdának vagy cégnek több település határában is van területe, akkor ezt is kérjük megírni.

* Művelési ág, a terület nagysága (pl. 15,3 ha szántó, 1,4 ha gyep). Más művelési ágú területet természetesen nem kell megadni. Akinek van lucernája vagy más álló kultúrája, az ezt külön jelezze. (Ezek alapján lehet kikalkulálni, hogy hány ládára lesz szükség)

Fejér megyén kívüli jelentkezőknek április folyamán elküldjük a vércsevédelmi segédletet, illetve később is szívesen válaszolunk bármilyen felmerülő kérdésre. Fejér megyei jelentkezőkkel felvesszük a személyes kapcsolatot, kiválasztjuk a gazdaságukban a ládák helyét, majd következik a ládák leszállítása, a megye északi részén azok kihelyezése. A cél az, hogy 2023 elején már a vércsék rendelkezésére álljanak a költőládák.



2022. február 2., szerda

Ládák, odvak a Sárvíz-völgyben

2022. január 20-án Flesch Mártonnal egy hosszú, tartalmas napot töltöttünk a Sárvíz-völgy különböző pontjain. Célunk egy gyöngybagolyláda, egy kuvik- és néhány szalakótaodú ki- vagy áthelyezése, illetve a többi, 2019-ben kitett odú ellenőrzése volt.

Az akció reggele és a hozzávalók már Tác határában (Fövenypuszta)

A gyöngybagolyláda egy tanyaépület padlására került, ahol egy nagyméretű, baglyok számára tudatosan leszűkített bejáratú vércseládában 2021-ben gyöngybagolyköpet került elő. Ezért a szomszédos padlásablakba egy normál méretű ládát készítettem. A méreteket még 2021 decemberében felvettük, a 8 mm-es OSB-lapokat egy barkácsáruház lapszabászata vágta a megfelelő méretűre, itthon össze is raktam az egészet, hogy időt nyerjünk; a felszerelés így is jócskán belenyúlt a délelőttbe.

A láda és a szerszámok már a padláson...
...itt pedig már minden a helyén. A láda két lábon áll, illetve a keresztgerendához is hozzá van drótozva. 

A kuvikodút egy másik épület padlásáról nyílt helyre, egy termetes akác közel vízszintes ágára tettük, egy közeli facsoportba füleskuvik számára helyeztünk ki szalakótaodút.

A Nádor-csatorna mellett levő odvainkban mezei veréb és seregély költésének nyomait észleltük, a szalakóta egyelőre csak előfordulás szintjén bukkant fel errefelé. Mi gyakorlatilag azt a folyamatot készítjük elő, hogy az Alaptól Abáig nyúló részeken és a Sárréten fészkelő szalakóták között egy híd létesülhessen.

Szalakótaodú Szabadbattyántól délre, marhalegelő szomszédságában.


A lemenő Nap utolsó sugarainál feltett láda Sárszentmihály szélén...

...ahonnan ilyen kilátása lesz majd a szalakótáknak.